BEZPEČNOST A FINANCOVÁNÍ SPECIÁLNÍCH ZÁDRŽNÝCH
SYSTÉMŮ
PÁR TIPŮ NA ZAČÁTEK
Nejdříve se ujistěte jak vysoké osoby můžete ve vybraném zádržném systému převážet - např. do speciálního zádržného systému s maximální doporučenou výškou 150 cm nemůžete dát dítě, které měří 155 cm. To samé platí s váhou, není možné umístit dítě o váze 45 kg do speciálního zádržného systému s nosností 36 kg.
Přemýšlejte ekonomicky, koupíte-li malou pomůcku, musíte počítat s tím, že za rok či dva budete muset pořizovat novou. V případě, že kupujete autosedačku přes úřad práce, mějte na paměti, že můžete žádat od 1. roku jednou za 5 let, a tudíž autosedačka dítěti musí vydržet alespoň 5 let. V praxi to znamená pořídit si autosedačku s rezervou alespoň 40 cm, aby Vám z ní dítě nevyrostlo předčasně.
Nezapomeňte, že úřad práce hradí speciální zádržný systém z 90 %, vy doplácíte 10%. V případě, že se prokážete nízkými příjmy je doplatek pouhých 1 000 Kč.
V případě, že si pořizujete speciální zádržný systém z vlastních zdrojů neváhejte využít naší pomůcku OSLOVTE NADACE.
Mějte na paměti, že vždy lepší si pořídit všechny produktové doplňky a zdravotní doplňky najednou. Přemýšlejte co může Vaše dítě potřebovat za rok či dva v závislosti na jeho velikosti i zdravotním stavu. Pořizování doplňků dodatečně se může prodražit.
Pokud používáte stoleček tak prosím pozor! Stoleček je určen pro použití, když vozidlo stojí a není v pohybu (za jízdy ho nedoporučujeme používat), převážená osoba by se o něj mohla poranit v případě nehody.
BEZPEČNÉ PŘIPOUTÁNÍ DÍTĚTE DO SPECIÁLNÍHO ZÁDRŽNÉHO SYSTÉMU U OSOB OD 100 CM VÝŠKY
Připevnění speciálního zádržného systému k vozidlu probíhá pomocí systému ISOFIX nebo upínacího elementu pro auta bez isofixu (viz. obrázek níže, ISOFIX je vlevo, vpravo upínací element).


Jakmile máte speciální zádržný systém připevněný k vozidlu, musíte připoutat dítě, sedící v něm, pomocí tříbodového bezpečnostního pásu k sedadlu vozidla.
Zde prosím pozor, nemluvíme o 5-ti bodovém fixačním (čili zdravotním) pásu, který je součástí speciálního zádržného systému.
Tříbodovým bezpečnostním pásem (viz. obrázky níže) myslíme pás, kterým se připoutává řidič i spolujezdec a je součástí každého vozidla.


Ukázka připoutání našich speciálních zádržných systémů pomocí tříbodového pásu vozidla.
5-ti bodový fixační (zdravotní) pás speciálního zádržného systému slouží ke zdravotní fixaci dítěte.


POZOR!
Určitě nemůžete připoutat dítě k autosedačce 5-ti bodovým fixačním pásem, zapnout ISOFIX a myslet si, že je vše v pořádku, není, vždy musíte ještě zapnout tříbodový pás vozidla!
K čemu tedy ISOFIX nebo upínací element pro auta bez isofixu slouží u speciálních zádržných systémů?
-
K připevnění speciálního zádržného systému k vozidlu, když v něm dítě nesedí, nemusíte jí poutat tříbodovým pásem vozidla. Nepřipevněná autosedačka bez dítěte by se v autě za jízdy pohybovala a mohla by Vás poranit.
-
Jako podpůrný prvek k následujícím doplňkům - úhlové polohování (vyklápění sedadla), podnožka a otočná základna. Např.: když je autosedačky připevněná ISOFIXEM lépe se otáčí a neujíždí do strany tzn., že její obsluha je celkově jednodušší. Manipulace s převáženou osobou a při nastupování a vystupování je také jednodušší.
-
V případě nehody je autosedačka připevněná k vozidlu, což zvýší celkovou bezpečnost.
OBECNÉ TIPY PRO POUTÁNÍ DĚTÍ DO STANDARTNÍCH DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK
-
Správně nainstalovaná autosedačka se nehýbe a pevně drží.
-
Při jakékoliv cestě autem, i té nejkratší, autosedačku zkontrolujte a ujistěte se, že je dobře připevněná, dítě vždy připoutejte.
-
Když utahujeme pásy, měl by mezi pásem a tělem dítěte zůstat prostor přibližně na jeden prst (pás se nesmí ohnout).
-
Nikdy nepoutejte dítě do autosedačky, když má na sobě zimní bundu či kombinézu. Jednak se většinou vyrábějí z hladkých a kluzkých materiálů, pásy tak mohou v případě prudkého brzdění sklouznout. Současně je nemožné dostatečně utáhnout pásy, tudíž vůle mezi pásy a tělem dítěte je pak tak velká, že hrozí nadměrný pohyb dítěte v autosedačce nebo přímo jeho vypadnutí. Pozor si dejte i na huňaté/silnější kapuce, které mohou hlavičku vytlačit z opěrky.
-
Při instalaci vždy dodržujte přiložený návod, jeho kopii mějte v telefonu nebo v přihrádce u auta.
-
Při cestování nezapomínejte na pravidelné přestávky na svačinu a protažení.
-
Pozor, za jízdy je nebezpečné dítě krmit.
-
Pozor si dejte také na hračky a volně položené předměty v autě.